Prowadzenie sporów z bankami
Jeszcze niedawno spory sądowe z bankami i instytucjami finansowymi uważane były za bezcelowe, z góry skazane na porażkę. Obecnie coraz więcej osób decyduje się dochodzić swoich praw na drodze sądowej, na co niewątpliwie wpłynęła rosnąca ilość procesów wygranych przez tak zwanych frankowiczów. Te sytuacje pokazują, że walka z nieuczciwymi praktykami bankowymi zdecydowanie ma sens. Każda sprawa wymaga jednak indywidualnej, precyzyjnej analizy oraz odpowiedniego przygotowania. Specjalistyczną pomoc w tym zakresie zapewnia doświadczona w tego typu sprawach Kancelaria Adwokacka Adwokata Andrzeja Milewskiego w Grajewie i Białymstoku.
Spory z bankami – czego mogą dotyczyć?
Jak zostało wspomniane, na zmianę przekonania o zasadności prowadzenia sporów z bankami w dużej mierze wpłynęły sprawy frankowe. Dotyczą one kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, które były proponowane przez banki około 2004 roku. Niski kurs tej waluty przekładał się wówczas na niskie raty oraz umożliwiał zaciągnięcie kredytu osobom posiadającym niską zdolność kredytową. Klienci mogli zdecydować się na kredyt walutowy denominowany lub indeksowany, przy czym oba rozwiązania wiązały się z dużym ryzykiem ze względu na trudne do przewidzenia zmiany w kursach walut. Frankowicze dotkliwie tego doświadczyli, kiedy kurs franka szwajcarskiego zaczął szybko rosnąć, powodując również zatrważający wzrost zadłużenia. Wiele osób przez długie lata zmagało się ze skutkami tej decyzji, jednak coraz liczniejsze sukcesy frankowiczów we sporach sądowych z bankami okazały się cenną motywacją do walki o swoje prawa.
Unieważnienie postanowień umowy kredytu walutowego dotyczących odsetek jest narzędziem, z którego mogą skorzystać kredytobiorcy, aby bronić się przed nieuczciwymi lub niekorzystnymi warunkami umowy. Proces ten wymaga zazwyczaj interwencji sądowej i może prowadzić do różnych rezultatów, od zmniejszenia kosztów kredytu po unieważnienie całej umowy. Warto pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i może wymagać specjalistycznej analizy prawnej.
Ostatnie lata pokazały nam, że banki i instytucje finansowe nie są bezkarne. Ich klienci mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej nie tylko w przypadku problemów wynikających z zaciągnięcia kredytu walutowego. Wskazaniem do zainicjowania sporu bywają również inne nieuczciwe praktyki bankowe, takie jak brak informacji o dodatkowych kosztach kredytu, wskazanie nieprawidłowej wysokości kwoty do zapłaty lub stopy oprocentowania kredytu, czy też kredytowanie prowizji.
Sankcja kredytu darmowego jest jednym z mechanizmów ochrony konsumentów, który wynika z przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Polega ona na tym, że jeśli kredytodawca nie spełni określonych obowiązków informacyjnych wobec konsumenta, może zostać zobowiązany do oddania kredytu na warunkach korzystniejszych dla konsumenta. W praktyce oznacza to, że konsument ma prawo do spłaty jedynie pożyczonego kapitału, bez żadnych odsetek, prowizji, czy innych kosztów związanych z kredytem.
Co można osiągnąć w wyniku sporów z bankami?
Spory z bankami dotyczą różnych spraw powiązanych zazwyczaj z nieuczciwymi zapisami w umowach kredytowych. Istotną rolę w tych sytuacjach odgrywa pomoc doświadczonego adwokata, który przeanalizuje dokumentację, zaproponuje optymalne rozwiązania oraz oszacuje szanse na powodzenie sprawy. W Kancelarii Adwokackiej Adwokata Andrzeja Milewskiego pomagamy Klientom uzyskać między innymi:
- unieważnienie kredytu walutowego w części lub w całości – procedura ta polega na całkowitym anulowaniu zawartej umowy kredytowej; strony są wówczas zobowiązane do zwrotu wzajemnych świadczeń – kredytobiorca musi zwrócić kapitał otrzymany od banku, natomiast bank zwraca kwotę otrzymaną od kredytobiorcy w ramach spłaconych rat;
- sankcję kredytu darmowego – kredytobiorca zwraca kwotę kredytu bez odsetek oraz innych dodatkowych kosztów uwzględnionych w umowie kredytowej.
Obsługa prawna procesów sądowych z bankami
Jak zostało wspomniane, walka z nieuczciwymi praktykami bankowymi ma sens i w wielu przypadkach kończy się sukcesem poszkodowanego kredytobiorcy. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz analizy dokumentów pod kątem obecności niedozwolonych zapisów, co bywa czasochłonne i skomplikowane. Planując dochodzenie swoich praw na drodze sądowej, warto w pierwszej kolejności umówić się na poradę prawną, w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Andrzeja Milewskiego w Grajewie i Białymstoku, w trakcie której doświadczony adwokat dokona analizy umowy kredytowej pod kątem występowania w niej niedozwolonych postanowień umownych, czy też naruszenia przez bank obowiązków wynikających z przepisów regulujących udzielanie kredytów konsumenckich. Chętnie zapoznamy się ze sprawą i przedstawimy najrozsądniejsze rozwiązania, a następnie – pomożemy w przejściu przez całe postępowanie przed sądem lub podczas negocjacji z bankiem.